👈 فروشگاه فایل 👉

کار تحقیقی ضمان درک

ارتباط با ما

... دانلود ...

کار تحقیقی ضمان درک

فهرست مطالب

مقدمه:

مبحث اول: قلمرو ضمان درك در حقوق ايران

الف ـ ضمان درك ويژه عين معين است

ب ـ ضمان درك نسبت به ثمن

ج ـ وضعيت ضمان درك نسبت به حق انتفاع (ضمان درك و حق انتفاع)

د ـ ضمان درك و بيع مال مرهون (ضمان درك و حق ناشي از رهن)

ه··ـ ضمان درك وحق ناشي از اجاره

مبحث دوم : مبناي فقهي و حقوقي ضمان درك

الف ـ مبناي فقهي ضمان درك:

ب ـ بررسي مباني حقوقي ضمان درك در قانون مدني:

نتيجه:

مقدمه:

«بيع فاسد اثري در تملك ندارد»( ماده۳۶۵ قانون مدني) لذا«هر كس به بيع فاسد مالي را قبض كند بايد آن را به صاحبش رد نمايد»(ماده۳۶۶ قانون مدني). اين قاعده ويژه مستحق للغير در آمدن مبيع نيست و در تمام موارد بطلان عقد جاري است. قانون مدني بايع را در صورت مستحق للغير در آمدن مبيع، جزئا يا كلا، ضامن دانسته است گرچه به ضمان تصريح نشده باشد. در نتيجه« بايع بايد ثمن مبيع را مسترد كند ودر صورت جهل مشتري به وجود فساد، بايع بايد از عهده «غرامات» وارده بر مشتري نيز برآيد»(مواد۳۹۰و۳۹۱ قانون مدني). اين احكام در معامله بر مال مغصوب نيز حاكم است و«اگر مشتري جاهل به غصب بوده و مالك به او رجوع نموده باشد او نيز مي‌تواند نسبت به ثمن و خسارات» به بايع رجوع كند اگر چه مبيع نزد خود مشتري تلف شده باشد»(ماده۳۲۵ قانون مدني) و« اگر مشتري عالم به غصب باشدنسبت به مقدار ثمن حق رجوع دارد»(ماده۳۲۶ قانون مدني).

پس ضمان درك عبارتست از:«الزام به بازگرداندن ثمني كه فروشنده به دليل تعلق مبيع به ديگران سزاوار گرفتن آن نبوده است». همچنين قانون مدني ضمان بايع به پرداخت غرامات وارده به مشتري جاهل به بطلان بيع را در ذيل ضمان درك ذكر كرده است.

خرید و دانلود فایل

قیمت: 5,000 تومان

فرمت فایل دانلودی: .docx

حجم فایل: 60 کیلوبایت

راهنمای خرید و دانلود فایل

پرداخت با کلیه کارتهای بانکی عضو شتاب امکانپذیر است.

پس از پرداخت آنلاین، بلافاصله لینک دانلود فعال می شود و می توانید فایل را دانلود کنید. در صورتیکه ایمیل خود را وارد کرده باشید همزمان یک نسخه از فایل به ایمیل شما ارسال میگردد.

در صورت بروز مشکل در دانلود، تا زمانی که صفحه دانلود را نبندید، امکان دانلود مجدد فایل، با کلیک بر روی کلید دانلود، برای چندین بار وجود دارد.

در صورتیکه پرداخت انجام شود ولی به هر دلیلی (قطعی اینترنت و ...) امکان دانلود فایل میسر نگردید، با ارائه نام فایل، کد فایل، شماره تراکنش پرداخت و اطلاعات خود، از طریق تماس با ما، اطلاع دهید تا در اسرع وقت فایل خریداری شده برای شما ارسال گردد.

در صورت وجود هر گونه مشکل در فایل دانلود شده، حداکثر تا 24 ساعت، از طریق تماس با ما اطلاع دهید تا شکایت شما مورد بررسی قرار گیرد.

برای دانلود فایل روی دکمه 'خرید و دانلود فایل' کلیک کنید.

ارسال نظر یا سوال به فروشنده

نام

ایمیل

تلفن تماس

سوال یا نظر

👇محصولات تصادفی👇

طرح توجیهی امکان سنجی تولید پودر پلاسما جهت استفاده در خوراک دام دانلود گزارش کارآموزی چاپ و تثبيت ابعادي كالا شیپ فایل حوضه آبریز رودخانه جراحی – زهره شیپ فایل محدوده سیاسی شهرستان گناباد (واقع در استان خراسان رضوی) پلان معماري اتوكد طرح 49